khl – kou opojení

Autor: Pavol Kobza | 6.3.2013 o 8:30 | (upravené 6.3.2013 o 21:12) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  89x

Fanúšikovia Slovana zabúdajú na jedno, že väčšinu hráčov ich mužstva vychovala naša slabá liga. Napriek biednym podmienkam dokázala vyprodukovať hráčov ako Daňo, Šťastný, Mikúš, Hudáček ... ktorí ešte pred nedávnom brázdili naše extraligové ľady. Napriek všetkým úspechom netreba byť krátkozraký a je nutné si uvedomiť čo všetko do budúcnosti bude znamenať odchod Slovana z našej slabej ligy.

khl – kou opojení


Fanúšikovia Slovana zabúdajú na jedno, že väčšinu hráčov ich mužstva vychovala naša slabá liga. Napriek biednym podmienkam dokázala vyprodukovať hráčov ako Daňo, Šťastný, Mikúš, Hudáček ... ktorí ešte pred nedávnom brázdili naše extraligové ľady. Napriek všetkým úspechom netreba byť krátkozraký a je nutné si uvedomiť čo všetko do budúcnosti bude znamenať odchod Slovana z našej slabej ligy. Ak sa vytratí atraktivita ligových zápasov na Slovensku, či už z bežného stretnutia alebo derby, divák stratí o hokej záujem. Odchod Slovana je odchod rivala a nie nejakého nenávideného klubu pre malomyseľných. Tak ako vlk potrebuje zajaca a Tom Jerryho, tak potrebuje Dukla Slovan a Košice Duklu atď. Vytváraním umelých derby je tak trošku smiešne. Aby som nehovoril len o derby, samozrejme každý ligový zápas má svoju kvalitu a niekedy aj väčšiu ako očakávané zápasy. Dôležité pre diváka je, aby tá hra mala svoju úroveň a stupňovala sa smerom nahor pri dôležitých zápasoch a nie len stagnovala s nejakým priemerným výkonom. Bohužiaľ poslednú sezónu sa aj tá priemerná úroveň rapídne znížila. Podľa môjho názoru neatraktivita ligy vedie náš hokej do šedej stagnácie a to si nemôžeme dovoliť, vzhľadom na rozvíjajúce sa ligy v iných krajinách. Expresívne povedané, keď ten hokejový tatko stratí záujem o hokej, tak tam ani syna nedovedie. A keď ten hokej milujúci podnikateľ vidí verejné korčuľovanie s hokejkou a faulmi, tak do toho klubu nevrazí ani cent. To čo Bratislava získala, bolo odobrané ostatným mestám na Slovensku.


Pre mňa kontroverznou vecou zostáva projekt HK Orange 20. Je to dobrá myšlienka, ale treba vidieť aj negatíva. Ako prvé vidím, že chalani sa v podstate musia učiť z vlastných chýb a vieme kto sa učí z vlastných chýb. Prirodzené je, že mladý má vyrastať popri staršom skúsenejšom a nie , aj napriek všetkej modernej taktike, ako samorast. Za druhé, bez podceňovania nie je v silách mladíkov, aby hrali vyrovnané partie s extraligovými klubmi. A nekonečné bránenie je prinajmenšom málo do budúcnosti. Napr. Švédi vytvorili generáciu skvelých obrancov a v poslednej dobe sa sústreďujú na útočníkov so zmyslom pre koncovku. My vytvárame priemerne brániacich útočníkov. Po tretie sa opäť vrátim k spomínanej atraktivite zápasov. Na zápas HK Orange 20 chodí okolo 1000 divákov priemerne na celom Slovensku. Presnú štatistiku som nenašiel. Pozerať sa 60min. na trápiacich, ale snažiacich sa mladíkov alebo čakať na zakopnutie ich súpera je pre hokej trošku málo. Piate negatívum je, že tí najšikovnejší odchovanci odchádzajú z materského klubu preč, čo je opäť samozrejme znižovanie kvality kádra. Natíska sa otázka, že ale aj tak by sedával na lavičke. Až teraz si uvedomujem prirodzenú prepojenosť tohto systému. Väčšina týchto hráčov môže hrávať v juniorskej lige a učiť sa zodpovednosti za vedenie tímu. Podľa mňa je to skúsenosť na nezaplatenie.
Pre mňa nepochopiteľný krok presunutia HK Orange 20 z Púchova do Bratislavy len potvrdzuje dominanciu bratislavskej loby a minul sa účinku. Lebo KHL ligou opojenú Bratislavu nezaujíma predsa nejaký nižší stav hokeja.
Dlho som nechápal prečo české kluby nemali záujem o "druhú najlepšiu ligu na svete" skôr ako Slovan a pritom to je také jednoduché. Česká hokejová liga je ich pýchou a odrazom sebestačnosti a sebavedomia. To je to, čo nám chýba. Ich liga má históriu, tradíciu a tú si predsa nepokazia nejakým výstrelkom ruských oligarchov.
Šport je odrazom spoločnosti a odchod Slovana do KHL len ukazuje na priepastné regionálne rozdiely. Nemôžeme si myslieť, že tu budeme mať ligu na úrovni Švédskej elitserien ale zároveň si nemôžeme dovoliť ničiť vybudovaný existujúci stav. To sa bohužiaľ deje, ale myslím, že ešte je čas to zastaviť.


Riešenie je z môjho pohľadu nasledovné, naša liga potrebuje, či sa to niekomu páči alebo nie, značku Slovan. Preto musí Slovan vytvoriť druhé mužstvo pre našu ligu. V konečnom dôsledku si myslím, že to pomôže aj jemu samému. Ďalej by som navrhoval povinne zaradiť do kádra každého klubu jedného dorastenca, dvoch juniorov (o počte by rozhodli kompetentní). Pre ochranu hráčov založenie hráčskej asociácie. Väčšia finančná podpora rozhodcov na školenia v zahraničí. Obmedziť propagovanie jedného klubu vo verejnoprávnej televízii.


Nehazardujme s národným športom!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: Zločinci najradšej obchodujú so štátom, peniaze tam majú isté

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?